Počeo projekat “Akademija od polja do stola za zeleni Zapadni Balkan – naša zajednička evropska budućnost”

Mreža za ruralni razvoj Srbije, u saradnji sa još 6 mreža za ruralni razvoj Balkana je počela implementaciju projekta “Akademija od polja do stola za zeleni Zapadni Balkan – naša zajednička evropska budućnost” koji finansira Evropska Unija.

Projekat ima sledeće ciljeve: 

•    Ojačati kapacitete OCD u održivom sistemu ishrane i sredstava za život kroz regionalnu “Od polja do stola akademiju”.

Održan je 3. Balkanski ruralni parlament 

Od 12. do 15. juna 2023. godine održan je 3. Balkanski ruralni parlament u Mostaru, Bosna i Hercegovina. U organizaciji Balkanske mreže za ruralni razvoj, uz podršku GIZ-a (Nemačkog društva za međunarodnu saradnju), samit je okupio oko 90 predstavnika civilnog društva, ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, lokalni proizvođači hrane, nacionalnih vladinih organizacija i institucije EU.

Konferencija za medije projekta “MOŽEMO” u Pljevljima

U Pljevljima je 7.6.2021 održana konferecnija za medije projekta „Smanjenje uticaja lokalnih zajednica prekograničnog regiona Srbija i Crna Gora na klimatske izazove – MI MOŽEMO“.

Projektni partneri su održali konferecniju za medije, tokom koje su prezentovali dostignuća projekta i njihov značaj za smanjenje klimatskih promena i korišćenja obnovljivih izvora energije. 

Završna konferencija projekta “MOŽEMO” u Vrnjačkoj Banji i Kraljevu

U okviru projekta „Smanjenje uticaja lokalnih zajednica prekograničnog regiona Srbija i Crna Gora na klimatske izazove – MI MOŽEMO“ je realizovana studijska poseta primerima dobre prakse.

Tokom dvodnevna završne konferencije koja je održana 3. i 4.6.2021.godine u Vrnjačkoj Banji i Kraljevu učesnici su imali prilike da se upoznaju sa rezulatima projekta. 

Tom prilikom su predstavnici opštine Pljevlja imali prilike da se susretnu sa predstavnicima grada Kraljeva na čelu sa gradonačelnikom.

Javna debata sa zainteresovanim stranama “Mogućnosti i izazovi vezani za podsticanje zelene ekonomije u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Srbiji“

U ponedeljak od 29 marta 2021 godine u Vrnjačkoj Banji je održana javna debata sa zainteresovanim stranama o mogućnostima i izazovima vezanim za podsticanje zelene ekonomije u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Srbiji.

Javna debata je organizovana u okviru projekta Networking and Advocacy for Green Economy’’ (NAGE) koji finansira EU, a u kome je Mreža za ruralni razvoj Srbije jedan od partnera.

Skupu je prisustvovalo preko 20 učesnika - uglavnom predstavnika OCD iz Srbije.

Glavni problemi poljoprivrednika u Poljskoj, kao iskustvo srpskih poljoprivrednika

Łukasz Czech održava predavanje iz perspektive poljoprivrednika, preduzetnika i ruralnog savetnika, na osnovu njegovog ličnog, praktičnog iskustva. Stručnjaci predstavljaju trenutne glavne probleme poljoprivrednika u Poljskoj, uključujući pristup kapitalu, kontakt sa administracijom, problem prodaje i cena, nedostatak vode, nepravedan položaj trgovaca; razbijena struktura poljoprivrede, kao i nisku cenovnu poziciju, što je presudno pitanje za poljoprivrednike.

Poljoprivredna proizvodnja visoke vrednosti, dve inicijative finansirane od EU i realizovane u Poljskoj

Wojtek Szpociński, predsednik Fondacije za razvojnu politiku, daje primere dve inicijative koje finansira EU - klaster projekata koji se sprovode u Poljskoj, a bave se određenim oblastima koje se odnose na poljoprivrednu proizvodnju visoke prirodne vrednosti: očuvanje i ponovno stvaranje močvarnih staništa u dolini Biebrza, kao jedno od područja Natura 2000 u Poljskoj i projekat Carp Valley, u vezi sa „Živim eko-zajednicama” koji se sprovodi u Zapadnoj Malopoljskoj.

Sertifikacija poljskih proizvoda u perspektivi EU

Tržište organskih proizvoda beleži stalan rast tokom poslednjih decenija. Ovaj rast je posebno vidljiv u istočnoevropskim zemljama, iako su organski proizvodi tamo i dalje manje popularni nego što je to slučaj u zapadnoevropskim zemljama, posebno u Njemačkoj kao vodećem tržištu organskih proizvoda u EU.

Ukupna organska površina u EU porasla je za 70% u posljednjih deset godina, a prodaja organske maloprodaje dostigla je 34 milijarde EUR u 2017. 13,4 miliona hektara zemlje u EU posvećeno je organskoj poljoprivredi.